Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
„Moja kaszubska Stegna” - Brunon Synak 
 
Opublikowane w 2010 r. autobiograficzne wspomnienia miały w swoim zamierzeniu być kolejnym studium socjologicznym o Kaszubach. Na szczęście dla szerokiego grona czytelników powstała książka żywa, pokazująca drogę życiową ambitnego Kaszuby (stąd tytułowa stegna, po kaszubsku – ścieżka, dróżka). 
 
Napisana wartko i ciekawie obfituje w anegdoty, ciepłe opowieści o domu i wsi rodzinnej, w barwne opisy ludzi. Autor nie unika także trudnych dla niego tematów. Pisze o podpisaniu przez ojca volkslisty i własnej przynależności do PZPR. Ale tym, co szczególnie zostaje w pamięci po przeczytaniu wspomnień, jest wielka miłość do Małej Ojczyzny. Prawdziwa, nieudawana, wyssana z mlekiem matki. 
 
 
"Lębork na pięciolinii" - Lucyna Siedlik i Wojciech Siedlik 
Książka Lucyny i Wojciecha Siedlików "Lębork na pięciolinii" jest sumienną próbą syntetycznej prezentacji aktywności kulturalnej w sferze szeroko rozumianej muzyki od 1945 roku do czasów współczesnych. 
 
Wydawnictwo zawiera opis placówek kultury, które prowadziły, bądź nadal prowadzą, działalność muzyczną Przedstawia działania w zakresie wychowania muzycznego w lęborskich szkołach, historię zespołów pieśni i tańca, orkiestr, chórów. W myśl powiedzenia, iż muzyka niejedno ma imię, opracowano w formie oddzielnych haseł problematykę dotyczącą muzyki kaszubskiej, kościelnej, rozrywkowej i rockowej. (Rozdział Muzyka rockowa napisali Mirosław Stolz i Adam Sakowicz). 
 
Całość uzupełnia bogaty materiał zdjęciowy oraz indeks osobowy zawierający ponad 1000 nazwisk i indeks lokalnych zespołów muzycznych.

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.