W dniu 5 października 2010 r. odszedł od nas prozaik, poeta, dramatopisarz i działacz kaszubski STEFAN FIKUS.
"Potrzeba jednej chwili, żeby kogoś zauważyć
Jednej godziny, żeby go ocenić
Jednego dnia, żeby polubić
A całego życia, by... zapomnieć."
Kiedy przyjdzie mi stanąć
Nad brzegiem wielkiej Rzeki,
To nie chciałbym mieć ciężaru
Nie ziszczonych planów.
Kiedy przyjdzie mi stanąć
Oko w oko z wielkością,
To chciałbym mieć jak
Najmniej kłopotu z nijakością.
Kiedy przyjdzie mi stanąć,
A przyjść przyjdzie to każdemu,
To chciałbym być obmyty
Z wszelkiej ludzkiej słabości.
Stefan Fikus, Tak bëm chcôł
Już w dzieciństwie i młodości widać było niezwykłą aktywność i liczne zainteresowania Stefana Fikusa. Marginesy zeszytów szkolnych ozdabia pierwszymi rysunkami, chodzi na zajęcia teatru amatorskiego oraz szkolenia przysposobienia wojskowego. Odwiedza luzińską bibliotekę i z pasją czyta książki. Po wstąpieniu do KSMM angażuje się w działania sekcji piłki nożnej i sekcji strzeleckiej, organizuje i wreszcie zostaje kapelmistrzem młodzieżowej orkiestry dętej.
Marzy o zawodzie malarza, o muzykowaniu gdy rzeczywistość jest ciężka, a codzienność z którą trzeba się zmierzyć jest szara i trudna. Pracuje krótko w Gościcińskiej Fabryce Mebli przy noszeniu desek do maszyny i odnoszeniu klepek parkietowych, dorywczo karczuje lasy, pracuje przy budowie szosy na półwyspie helskim ...
Problemy z pracą zarobkową, zamiłowania muzyczne i zauroczenie występami orkiestry 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, którą zobaczył podczas manewrów Pomorskiej Brygady kawalerii w okolicach Luzina spowodowały, że tuż przed wojną wstępuje do wojska i zostaje wcielony do orkiestry 16 Pułku Ułanów w Bydgoszczy.
Tam zastaje go wojna. Trafia do obozu jenieckiego a następnie zostaje skierowany na roboty przymusowe do majątku Schlepkow, Kreis Prenzlau.
W niewoli powstają pierwsze teksty literackie p. Stefana – prowadzi pamiętniki, pisze sztuki teatralne. W Schlepkow poznaje miłość swojego życia Pelagię Wronę i bierze ślub.
Stefan Fikus wraca do Polski wraz z żoną 30 maja 1945 roku już jako dojrzały i doświadczony mężczyzna, ojciec dwójki synów. Osiedla się w Lęborku, gdzie dostaje mieszkanie i pracę w Polskich Kolejach Państwowych.
W ten sposób p. Stefan trafił do naszego miasta, miasta które stało się jego miejscem na ziemi. Miasta, które jest dumne z jego dorobku, osiągnięć i pracy.
Nie sposób zliczyć wszystkich zasług, osiągnięć i nagród pana Fikusa. Ale spróbujmy wymienić niektóre z nich:
najcenniejsze odznaczenia to:
W tak krótkiej prezentacji osoby i twórczości Stefana Fikusa było po prostu niemożliwe przedstawienie wszystkich osiągnięć i zasług. Niezwykła aktywność w wielu obszarach życia zdumiewa i budzi podziw. Każe schylić głowę.
Zofia Biskupska-Lisiecka
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku
Źródło: www.biblioteka.lebork.pl
|
labòrsczi part
|
|
||