Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
W dniu 5 października 2010 r. odszedł od nas prozaik, poeta, dramatopisarz i działacz kaszubski STEFAN FIKUS.
 
 
"Potrzeba jednej chwili, żeby kogoś zauważyć 
Jednej godziny, żeby go ocenić 
Jednego dnia, żeby polubić 
A całego życia, by... zapomnieć." 
 
Kiedy przyjdzie mi stanąć 
Nad brzegiem wielkiej Rzeki, 
To nie chciałbym mieć ciężaru 
Nie ziszczonych planów. 
 
Kiedy przyjdzie mi stanąć 
Oko w oko z wielkością, 
To chciałbym mieć jak 
Najmniej kłopotu z nijakością. 
Kiedy przyjdzie mi stanąć, 
A przyjść przyjdzie to każdemu, 
To chciałbym być obmyty 
Z wszelkiej ludzkiej słabości. 
Stefan Fikus, Tak bëm chcôł
 
 
Już w dzieciństwie i młodości widać było niezwykłą aktywność i liczne zainteresowania Stefana Fikusa. Marginesy zeszytów szkolnych ozdabia pierwszymi rysunkami, chodzi na zajęcia teatru amatorskiego oraz szkolenia przysposobienia wojskowego. Odwiedza luzińską bibliotekę i z pasją czyta książki. Po wstąpieniu do KSMM angażuje się w działania sekcji piłki nożnej i sekcji strzeleckiej, organizuje i wreszcie zostaje kapelmistrzem młodzieżowej orkiestry dętej. 
Marzy o zawodzie malarza, o muzykowaniu gdy rzeczywistość jest ciężka, a codzienność z którą trzeba się zmierzyć jest szara i trudna. Pracuje krótko w Gościcińskiej Fabryce Mebli przy noszeniu desek do maszyny i odnoszeniu klepek parkietowych, dorywczo karczuje lasy, pracuje przy budowie szosy na półwyspie helskim ... 
Problemy z pracą zarobkową, zamiłowania muzyczne i zauroczenie występami orkiestry 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, którą zobaczył podczas manewrów Pomorskiej Brygady kawalerii w okolicach Luzina spowodowały, że tuż przed wojną wstępuje do wojska i zostaje wcielony do orkiestry 16 Pułku Ułanów w Bydgoszczy. 
Tam zastaje go wojna. Trafia do obozu jenieckiego a następnie zostaje skierowany na roboty przymusowe do majątku Schlepkow, Kreis Prenzlau. 
W niewoli powstają pierwsze teksty literackie p. Stefana – prowadzi pamiętniki, pisze sztuki teatralne. W Schlepkow poznaje miłość swojego życia Pelagię Wronę i bierze ślub. 
Stefan Fikus wraca do Polski wraz z żoną 30 maja 1945 roku już jako dojrzały i doświadczony mężczyzna, ojciec dwójki synów. Osiedla się w Lęborku, gdzie dostaje mieszkanie i pracę w Polskich Kolejach Państwowych. 
W ten sposób p. Stefan trafił do naszego miasta, miasta które stało się jego miejscem na ziemi. Miasta, które jest dumne z jego dorobku, osiągnięć i pracy. 
 
Nie sposób zliczyć wszystkich zasług, osiągnięć i nagród pana Fikusa. Ale spróbujmy wymienić niektóre z nich: 
 • był korespondentem licznych gazet i czasopism („Sygnały”, „Słowo Powszechne”, „Zielona Droga”, „Zorza", „WTK”, „Gryf”, „Ilustrowany Kurier Polski”, „Pomerania”, „Gwiazda Morza”); 
 • jest autorem nie policzonej dotychczas liczby tekstów literackich – wspomnień, powieści, wierszy – z których opublikowano dotychczas jako samodzielne autorskie książki: 
 • powieść „Pojmańczice” 
 • tomiki poezji „Moje miasto”, „Tak bëm chcôł” 
 • „Historia wsi Luzino i okolic 1871-1985” 
 • Zbiory opowiadań „Jak to przóde biwało”, „Tak też biwało” oraz „Tak bem chcoł” 
 • napisał ponad 20 sztuk teatralnych; 
 • namalował ponad 150 akwareli, obrazów olejnych, szkiców węglem, tuszem, ołówkiem związanych tematycznie z ziemią kaszubską, dziejami Pomorza i religią. Obraz p. Stefana przedstawiający św. Franciszka jako patrona Kaszub trafił do rąk Ojca Świętego wręczony przez Lęborskich Kaszubów podczas pamiętnego nabożeństwa na Skwerze Kościuszki w Gdyni w 1987 roku; 
 • był jedynym delegatem z Lęborka na Kongres Kaszubski w 1946 roku. 
 • doprowadził w 1971 r. do powstania w naszym mieście Koła Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którego był wieloletnim prezesem. W uznaniu zasług nadano p. Stefanowi tytuł Honorowego Prezesa lęborskiego Zrzeszenia; 
 • był inicjatorem i głównym organizatorem ufundowania tablicy poświęconej księdzu Szczepanowi Graczowi, którą odsłonięto w kościele św. Jakuba Ap. w Lęborku; 
 • zapoczątkował przyznawanie nagrody specjalnej za najlepsze utwór o tematyce kaszubskiej w aktywnie działał w Stowarzyszeniu PAX, a następnie po jego przekształceniu w Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana; 
 • był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Lęborku i Wojewódzkiej Rady Narodowej w Słupsku; 
 • był laureatem wielu konkursów literackich, między innymi Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego w Lęborku; 
 
najcenniejsze odznaczenia to: 
 1. nagroda im. Ks. Bolesława Domańskiego przyznana przez Stowarzyszenie PAX; 
 2. statuetka Lęborskiego Lwa przyznana przez Radę Miejską w Lęborku;
 3. wraz z członkami Lęborskiego Bractwa Historycznego otrzymał „Skrę Ormuzdową” 
 4. przyznawaną przez miesięcznik „Pomerania”. 
 
W tak krótkiej prezentacji osoby i twórczości Stefana Fikusa było po prostu niemożliwe przedstawienie wszystkich osiągnięć i zasług. Niezwykła aktywność w wielu obszarach życia zdumiewa i budzi podziw. Każe schylić głowę.
 
Zofia Biskupska-Lisiecka 
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku 
Źródło: www.biblioteka.lebork.pl 

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.