Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Historia ziemi lęborskiej jest skomplikowana, więc i historia Kaszubów w Lęborku jest zawiła…
 
Na skutek zawirowań historycznych w 1945 roku Lębork wrócił do Polski po 123 latach nadzoru pruskiego nad tymi ziemiami. Mieszkańcami Lęborka i okolic są potomkowie pierwszych mieszkańców tych ziem – Kaszubów.
Po drugiej wojnie światowej, do poniemieckiego Lęborka, ściągnęli nowi mieszkańcy – z Kresów wschodnich, Litwy, Ukrainy, centralnej Polski. Wśród mieszkańców powiatu lęborskiego znalazło się również wielu Kaszubów przybyłych z sąsiednich powiatów: wejherowskiego, puckiego czy kartuskiego.
W latach 60-tych lęborczanie pragnący kultywować tradycje kaszubskie i należeć do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (ZKP) byli przyjmowani do Oddziału ZKP w Gdańsku. 
 
Z historii powstania ZKP w Lęborku… 
 
W 1971 roku z inicjatywy 25 Kaszubów Zarząd Główny ZKP powołał lęborskie koło funkcjonujące organizacyjnie przy Oddziale Gdańskim.
Pierwszym prezesem Koła został Stefan Fikus – pasjonat kaszubszczyzny, pisarz i malarz, znawca dziejów Luzina i Ziemi Lęborskiej, natomiast opiekunem Koła - Lech Bądkowski. Koło działało nielegalnie, władze polityczne i administracyjne wyszukiwały coraz to nowe przeszkody w rejestracji, co nie przeszkodziło w „powołaniu” w 1971 roku „na papierze” koła konkurencyjnego, tego właściwego – nie zarejestrował go jednak Zarząd Główny ZKP. 
 
Mimo formalnych kłopotów 1 października 1975 roku Zarząd Główny ZKP powołuje odrębny Oddział Zrzeszenia w Lęborku liczący 34 członków, którego prezesem został Stefan Fikus. Ówczesne władze lęborskie odmawiały rejestracji również oddziałowi. 
 
Oficjalna rejestracja lęborskiego Oddziału ZKP nastąpiła dopiero 27 marca 1981 roku, po 10 latach od powstania Zrzeszenia, dzięki powstaniu „Solidarności”. 
 
40 lat minęło jak jeden dzień… 
 
W dniu 22 października 2011 roku członkowie i sympatycy lęborskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego uroczyście świętowali 40-lecie działalności… 
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej modlitwy. Mszę świętą w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Lęborku odprawił ojciec Janusz Jędryszek, franciszkanin, zaprzyjaźniony z oddziałem opiekun społeczności kaszubskiej w Lęborku. Ewangelię w języku kaszubskim odczytał opiekun duszpasterstwa Kaszubów - ksiądz Alfons Formela z Bożegopola Wielkiego.
Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił Kaszubski Zespół Regionalny LEVINO z Lęborka wraz z Panem Janem Formelą, założycielem i poprzednim kierownikiem zespołu.
 
Ojciec Janusz rozpoczął homilię od przypomnienia starego kaszubskiego zwyczaju, jakim było zażywanie tabaki. Gdy ksiądz sam jej zażył, przekazał tabakierę wiernym z powiedzeniem: „Chcemë le so zażëc!”.
Tabakiera krążyła po kościele tak długo, jak długo wierni chcieli „zażëc” i słuchać kazania. Miała wrócić do księdza, gdyby wierni mieli już dość słuchania. Tym razem uczestniczący we mszy świętej bardzo wzdrygali się przed oddaniem tabakiery księdzu - z przyjemnością słuchali wspomnień o działalności ZKP w Lęborku… 
 
Trudno było nie słuchać z zapartym tchem takich oto wspomnień: 
  • rozpoczęcie współpracy z lęborskimi Kaszubami w 1980 r. – była to pierwsza parafia nowo wyświęconego franciszkanina; 
  • pierwszy kaszubski żłobek bożonarodzeniowy w lęborskim kościele św. Jakuba Apostoła; 
  • działalność grupy teatralnej, wystawiającej sztuki teatralne, za które autor Stefan Fikus i reżyser o. Janusz Jędryszek otrzymali prestiżową nagrodą STOLEM’81; 
  • piesze pielgrzymki do kaszubskiego sanktuarium w Sianowie – jak bardzo się inni Kaszubi dziwowali, że w 1982 r. „bose antki z Lęborka” przyszły do „kaszubskiego Sianowa” jako pierwsza pielgrzymka w historii sianowskiego kościoła… 
W tym momencie ojciec Janusz musiał przywołać zebranych do porządku prosząc o zwrot tabakiery …. 
 
Po mszy świętej uroczystości przeniosły się do świetlicy lęborskiego oddziału ZKP. 
Życzenia lęborskiemu Oddziałowi złożyli szanowni goście: 
  • oddziały w Linii, Wierzchucinie, Redzie, Słupsku, 
  • Regionalny Zespół Kaszubski LEVINO, 
  • Burmistrz Lęborka Witold Namyślak, który odczytał list gratulacyjny skierowany do członków ZKP, 
  • Starosta Lęborski Wiktor Tyburski, którzy życzył Oddziałowi intensywnej działalności w najbliższych latach oraz rozwijania się do kolejnego „prawdziwego” jubileuszu – 50-lecia działalności,
  • Prezes ZKP Łukasz Grzędzicki, który uhonorował osoby zaangażowane w działalność ZKP oraz przygotowanie tegorocznego Zjazdu Kaszubów w Lęborku – Panią Reginę Szczupaczyńską (byłą Sekretarz Generalną ZKP, menedżera Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska), Pana Michała Szczupaczyńskiego (członka Zarządu Głównego ZKP, głównego łącznika pomiędzy władzami miasta a władzami ZKP), Pana Ryszarda Wentę (Wicestarostę Lęborskiego, byłego Prezesa Oddziału), Pana Wiktora Tyburskiego (Starostę Lęborskiego), Pana Witolda Namyślaka (Burmistrza Miasta Lęborka, który zgodził się zorganizować Zjazd Kaszubów w trudnym czasie po wyborach samorządowych), Pana Kazimierza Szwedę (Prezesa Oddziału ZKP). 

Posiłek rozpoczął się od modlitwy - ojciec Janusz pobłogosławił posiłek i zebranych kaszubską modlitwą „Bòże pòmagôj”, którą papież Jan Paweł II zwracał się do Kaszubów.
Następnie Prezes Oddziału Kazimierz Szweda wręczył 40 osobom dyplomy uznania za zaangażowanie i osobisty wkład w działalność ZKP. 
Uroczystość jubileuszową uświetnił żywiołowymi wykonaniami kaszubskich piosenek Zespół LEVINO. 

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.