Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dziecięcy zespół regionalny "Skrzaty" powstał przy Gminnym Centrum Kultury w Cewicach w maju 2001 roku. Pomysłodawczynią i zarazem kierownikiem zespołu jest Pani Katarzyna Cybula, nauczycielka pracująca w Zespole Szkół w Cewicach.
 
W skład zespołu wchodzą dzieci z terenu Gminy Cewice, w wieku od 6 lat do 15. Obecnie zespół liczy 20 osób, ale ten skład ulega ciągłym zmianom, gdyż uczniowie szkoły podstawowej są na etapie poszukiwań, szukając swojego miejsca, a w momencie, gdy rozpoczynają naukę w gimnazjum "zamykają za sobą drzwi łączące ich z tzw. folklorem kaszubskim" i rozstają się z zespołem. Dlatego nieustannie prowadzone są nowe nabory i żmudna nauka od początku. Zespół spotyka się regularnie przez cały rok szkolny, w każdy wtorek na sali widowiskowej GCK. Na próbach dzieci uczą się nowych piosenek, tańców i pląsów, przedstawień i anegdot nie tylko kaszubskich. Mają możliwość poznawania ludzi zajmujących się krzewieniem kultury kaszubskiej na terenie powiatu, a także uczestniczą w tradycyjnych obrzędach kaszubskich.
 
Zespołowi towarzyszy przy tańcu i śpiewie kapela grająca na skrzypcach, akordeonie, diabelskich skrzypcach i burczybasie.
 
W repertuarze zespołu znajdują się:
  • tańce kaszubskie
  • pieśni i piosenki kaszubskie (i nie tylko )
  • proza i poezja kaszubska.
"Skrzaty" występują na wszystkich gminnych uroczystościach, miedzy innymi na:
  • koncertach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • promocji książek kaszubskich np. Eugeniusza Pryczkowskiego "Mesle dziecka", "Królowa Kaszub" – kaszubskiego pisarza i redaktora programu rodno Ziemia
  • przeglądach zespołów artystycznych dla dzieci ze szkół Gminy Cewice
  • przeglądach dziecięcych zespołów regionalnych organizowanych w Wierzchucinie (w 2007 r. zespół zajął III miejsce i zdobył puchar Marszałka Województwa Pomorskiego)
  • Zjazdach Kaszubów i Dniach kaszubskich
  • dożynkach gminnych, powiatowych, wojewódzkich
  • wszelakich innych okolicznościowych uroczystościach.
Na zajęciach dzieci przygotowywane są również do konkursu recytatorskiego Poezji i Prozy Kaszubskiej "Rodna Mowa", gdzie corocznie osiągają czołowe miejsca w eliminacjach powiatowych i reprezentują powiat i gminę na szczeblu wojewódzkim w Chmielnie.
 
Dziecięcy zespół "Skrzaty" czeka na propozycje – z chęcią umili każdą Państwa imprezę! Nasz telefon kontaktowy - 59 861 14 90.

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.