Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zespół „Remusowe Skrzaty” działa przy Niepublicznej Szkole w Popowie.
 
Dziecięcy zespół "Remusowe Skrzaty" powstał w 2000 roku. Założycielem i opiekunem zespołu jest pani Renata Hopa. Zespół liczy 15 członków, uczniów klas I-III.  Zespół prezentuje tańce, pieśni i zabawy kaszubskie, recytuje prozę i poezję w języku kaszubskim.
 
Zespół:
uatrakcyjnia uroczystości szkolne, zwiedzanie szkolnej izby regionalnej im. Remusa, na imprezach plenerowych w środowisku lokalnym: gminnego Konkursu "Rodnô mòwa" i  rajdu rowerowego w Cewicach. Przybliża zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na Kaszubach wystawiając  kaszubską sztukę pt. "Gwiôzdka" w miejscowym kościele , w Szkole Podstawowej w Cewicach, na Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Cewicach, w Szkole Podstawowej w Siemirowicach uświetnia  imprezy w Lęborku: na Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Rodnô mòwa", podczas "Pomorskiego Dnia  Pszczelarza" , dwukrotnie podczas obchodów Swięta Maiasta Lęborka, Powiatowe Dożynki w Wilkowie,  uczestniczył w Zjazdach Kaszubów W 2002 r. a dorobek zespołu przedstawiła TVP w programie "Rodnô zemia".
 
Dużym  sukcesem zespołu był wyjazd w 2003 roku do Niemiec. Koncertował tam w starostwie miasta Stein, w miejscowym kościele, a przede wszystkim brał udział w międzynarodowym przeglądzie muzyki i folkloru, emitowanym przez TV niemiecką. W latach 2003- 2006 roku zespół koncertował  z zespołem regionalnym "Lewino".
 
Obecnie uatrakcyjnia zwiedzanie szkolnej izby regionalnej im. Remusa,  uroczystości szkolne, występuje na imprezach lokalnych : rokrocznie podczas Biesiady Kaszubskiej  w Popowie, Dniu Seniora, podczas Dnia  Jedości Kaszubów w GCK w Cewicach.
 

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.