Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Chór "Marësci" powstał 15.02.1989 r. W jego skład weszły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Cewice.
 
Założycielką i pierwszą szefową zespołu była Maria Sucharska, a kierownikiem muzycznym Piotr Kaszkowiak. Zespołem obecnie kieruje Regina Gańska. Kierownikiem muzycznym od kilkunastu lat jest Leszek Łunecki. Na akordeonie gra Karol Szuta, a do kaszubskich pieśni wykorzystywane są również diabelskie skrzypce.
 
W zespole śpiewa 12 pań, które są bardzo otwarte na powiększenie swojego grona. Mile widziani w zespole byliby panowie, którzy wzbogaciliby swoimi głosami brzmienie zespołu.
 
Zespół działa przy Gminnym Centrum Kultury w Cewicach pod patronatem Urzędu Gminy w Cewicach.
 
"Marësci" propagują folklor kaszubski, ponieważ stąd się wywodzą. Korzystają ze śpiewników autorstwa ks. Peplińskiego, J. Trepczyka i Ropieli. Śpiewają pieśni kaszubskie, kolędy w języku kaszubskim i polskim, pieśni ludowe z innych regionów kraju, pieśni biesiadne oraz pieśni w języku esperanto i w języku niemieckim. Repertuar zespołu liczy około 300 pieśni.
 
Zespół od około dwóch lat śpiewa razem z dziecięcym zespołem regionalnym "Skrzaty", którego kierownikiem jest Katarzyna Cybula. Jest to zespół dziecięco-młodzieżowy, liczący 26 osób w wieku 3-16 lat z terenu Gminy Cewice. "Skrzaty" śpiewają i tańczą przy akompaniamencie orkiestry ludowej, w skład której wchodzą akordeon, skrzypce i burczybas. W repertuarze "Skrzatów" są tańce kaszubskie, pieśni kaszubskie, proza i poezja kaszubska oraz inne pieśni ludowe. Obydwa zespoły regularnie spotykają się na swoich próbach.
 
"Marësci" i "Skrzaty" występowały na uroczystościach gminnych, dożynkach, festynach odbywających się na terenie gminy, powiatu i województwa, Zjazdach Kaszubów, mszach św., wigiliach regionalnych, zlotach turystycznych, koncertach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, promocjach książek o tematyce kaszubskiej, kaszubskim tabaczeniu, przeglądach zespołów artystycznych, konkursach "Rodno Mowa", Festiwalu Pieśni Regionalnej i Patriotycznej w Sierakowicach, Czarnym Weselu w Klukach, przeglądach wojewódzkich KGW i KR oraz gościnnie w Gminie Wierzchucino na przeglądzie zespołów kaszubskich.
 
"Marësci" współpracują z zespołami "Potęgowianki" z Potęgowa, "Jasień" z Rokit oraz "Zosieńki" z Wicka. Kilka lat temu zespół nawiązał kontakt z esperantystami, których przedstawicielem jest Daniela Emler.
 
Chór występował również poza granicami Polski. Dzięki tournee zagranicznym "Marësci" zwiedziły pół Europy i zawitały nawet do Azji, sławiąc ziemię kaszubską i gminę Cewice.
 
W czerwcu 2002 roku zespół wyjechał na Litwę i Łotwę. Koncerty odbyły się w trzech miastach: Wilnie, Kownie i Rydze. Wyjazd był również wspaniałą okazją do zobaczenia najpiękniejszych zakątków Litwy i Łotwy.
 
Następne tournee odbyło się w 2004 roku. Tym razem zespół odwiedził Niemcy, Luksemburg, Belgię, Francję, Holandię. Oprócz wielu występów chór zobaczył również wiele wspaniałych miejsc: Brugię, wieżę Eiffla, Pola Elizejskie, Luwr, parlament europejski oraz Morze Północne.
 
Ostatni zagraniczny wyjazd został zorganizowany 2005 roku. "Marësci" miały okazję przebywać na Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, w Bułgarii, Rumuni, Serbii, Chorwacji i Turcji. W pamięci członkiń zespołu pozostały wspomnienia z pobytu nad Morzem Czarnym, wizyty na Górze Gellerta w Budapeszcie, przeprawy promem przez Morze Marmara do Stambułu oraz cudowne widoki tureckich świątyń.
 
Bardzo ważną datą w historii zespołu był czerwiec 1999 roku. Podczas wizyty w Sopocie Naszego Ukochanego Papieża Jana Pawła II "Marësci" znalazły się w 1000-osobowym chórze, który śpiewał podczas Mszy Świętej na hipodromie. Występ poprzedziły próby z panem Wiśniewskim. Pamiątką po tym występie jest nagrana kaseta z Mszy Świętej. Na zakończenie spotkania z Ojcem Świętym Kaszubi spontanicznie zaśpiewali Janowi Pawłowi II pieśni kaszubskie.
 
Zespoły "Marësci" i "Skrzaty" są otwarte na Państwa zaproszenia do uświetnia imprez.
Wszyscy zainteresowani mogą skontaktować się z zespołami za pośrednictwem Gminnego Centrum Kultury w Cewicach,
tel./fax 59 86 11 490, e-mail: gck.cewice@wp.pl

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.