Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Spływ kajakowy
Nie znaleziono zdjecia

Wdą z Lipusza do Loryńca!
Spływ kajakowy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Kościerzynie    

Nie masz kajakarskiego doświadczenia, a chcesz zakosztować relaksu w kajaku? W takim razie Wda jest dla Ciebie! To tu możesz stawiać swoje "pierwsze kroki" w kajaku korzystając w pełni z uroków, jakie oferuje rzeka - nieskazitelny i niezwykle bajkowy krajobraz zachwyci każdego kajakarza. A do tego dobre towarzystwo kościerskich Zrzeszeńców! Czego chcieć więcej? Zapraszamy na spływ!
Trudność szlaku: Łatwy
Rzeka: Wda
Start: Lipusz
Zakończenie: Loryniec
Długość: 14 km
Czas spływu: około 5 godzin


Spływ odbędzie się w sobotę 19 sierpnia 2017r.
Zgłoszenia w terminie do 14 sierpnia 2017r. przyjmują:

Wiceprezes Beata Jankowska (tel. 691 937 781)

Sekretarz oddziału Katarzyna Knopik (tel. 501 256 168)

Plan spływu:
godz. 9.00 – wyjazd autobusem z Kościerzyny (parking ul. Szopińskiego) do Lipusza
godz. 10.00 – rozpoczęcie spływu w Lipuszu
godz. 10.00 – 15.00 – płynięcie do Loryńca
godz. 15.00 – ognisko z poczęstunkiem w Loryńcu (napoje we własnym zakresie!)
ok. godz. 18.00 – powrót do Kościerzyny

Koszt od 1 osoby: 60 zł (w tym kajak, transport rano autobusem z Kościerzyny do Lipusza i z Loryńca do Kościerzyny wieczorem, poczęstunek na ognisku)
Wpłata na miejscu startu w Lipuszu
 

Informacje o trasie:

Od Lipusza Wda udostępnia swe wody dla wszystkich kajakarzy. Szlak jest dosyć wąski i płytki, co sprawia, iż korzystają z niego spływy masowe oraz wodniacy z rodzinami. Pierwszy 2,5 km odcinek trasy to urocza, licząca 4-5 m szerokości rzeczka, meandrująca wśród pól i łąk. Następnie płyniemy pod mostem betonowym na trasie krajowej Kościerzyna­ – Chojnice, pod mostem silny nurt, kamienie i pale. Odcinek aż do Kruglińca to rzeka o szybkim nurcie z licznymi kamieniami. Mijamy most drogowy, poniżej którego rzeka płynie przez piękny zalesiony wąwóz. Częstsze płycizny. Kolejny most w miejscowości Ostrów Szwedzki na trasie Lipuska Huta-Płocice. Drewniany mostek na lokalnej drodze, rzeka płynie wśród łąk. Wpływamy w granice Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na 170 km. Wdy ujście krótkiego dopływu z jeziora Osty, które łączy się szerokimi cieśninami na południe z jeziorem Bielawy i na północy z jeziorem Wyrówno. Brzegi tych jezior w znacznej części są trudno dostępne, z wyjątkiem jeziora Wyrówno, które posiada bardziej urozmaicone i dostępne brzegi. Poniżej ujścia prąd powolny. Następnie drewniany most i wpływ do rynnowego jeziora Schodno, o pow. 71 ha, głębokości 7 m i długości 2 km. Przy końcu jeziora, w lesie, na piaszczystym brzegu pole biwakowe. Jezioro coraz bardziej zwęża się i przechodzi w rzekę o szybkim nurcie. Mijamy most lokalny, za nim ujście Trzebiochy. Dopływamy do Loryńca – przy mostach dogodne miejsca do wodowania kajaków.

Kontakt:
ZKP oddział Kościerzyna

ul. Strzelnica 2
83-400 Kościerzyna

e-mail: zkpkoscierzyna@gmail.com

Nr konta bankowego:
Bank PEKAO SA I O W Bytowie Filia I
69 1240 3783 1111 0010 3912 6862

 

Ouesty "Kościerskie ślady historii"

do pobrania

 

Autorzy questów: Uczniowie Gumnazjum nr 3 w Kościerzynie,

8 Drużyna Harcerska "Powsinogi",

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Kościerzynie.

"Licencja Creative Commons Uznanie Autorstwa na tych samych warunkach 3.0. Polska".

 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kościerzyna
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.