Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
.Kaszubi z Kolbud w Szwecji
Nie znaleziono zdjecia
Dzielnica Bjorkholmen zdj. Jerzy Kreft

W dniach 03-08 do 05-08-2014r. 48 osobowa grupa Kaszubów brała udział w zorganizowanym przez ZK-P o/Kolbudy rejsie do Szwecji z jednodniowym pobytem w Karlskronie. Rejs rozpoczął się w Gdyni na promie "Stena spirit"- jednym z największych promów pływających na Bałtyku. Wycieczka dała nam możliwość intensywnej integracji i rozrywki na promie a szczególnie poznania Karlskrony, miasta położonego na 33 wyspach które w 1998r. wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy m.in. Rynek czyli centralny plac z ratuszem, dwoma barokowymi kościołami oraz pomnikiem króla Karola XI - założyciela miasta. Bjorkholmen -dzielnicę kolorowych drewnianych domków, gdzie niegdyś mieszkali najbiedniejsi stoczniowcy, a dziś jest jedną z najdroższych dzielnic mieszkalnych miasta. Kościół Admiralicji z XVII w. - który jest największym zachowanym drewnianym kościołem w Szwecji, przed nim stoi znana z "Cudownej podróży" Selmy Lagerlof, skarbonka-figura Matsa Rosenboma.Zwiedziliśmy też Targ Rybny, punkt widokowy Bryggareberget oraz Nabrzeże Królewskie z pięknym widokiem na archipelag i wejście do portu wojennego. Nasze żólte koszulki z gryfem wzbudzały tak na pasażerach promu jak i wśród mieszkańców Karlskrony spore zainteresowanie.

.Podstawowe dane:

Kwiecień 2004r. - z inicjatywy P. Marka Wałdocha powstaje, Kolbudzki Klub ZK-P przy ZK-P o/Przywidz.

Luty 2005r. - zebranie założycielskie ZK-P o/ Kolbudy.

Luty 2006r. - poświęcenie sztandaru.

Maj 2006r. - z klubu działającego przy ZK-P o/ Kolbudy powstaje nowy Oddział ZK-P w Pruszczu Gd.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kolbudy
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.