Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Promocja publikacji o ks. Wryczy
Nie znaleziono zdjecia

Organizatorzy - ZKP oddział w Jastarni, Burmistrz Jastarni, Instytut Kaszubski, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie - serdecznie zapraszają na promocję książki Krzysztofa Kordy pt. Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna.

Spotkanie odbędzie się 25 listopada (piątek) w Jastarni, Miejski Zarząd Portu, godz. 18.00. Wstęp wolny.

Publikacja to owoc rozprawy doktorskiej obronionej na Uniwersytecie Gdańskim w 2013 roku. Podczas promocji będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie 50 zł.

O książce Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna:

Jest to pierwsza naukowa biografia poświęcona jednemu z najważniejszych Pomorzan. Józef Wrycza - ksiądz, wojak, narodowiec, uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej - przetrwał w pamięci współczesnych jako człowiek zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny, gotowy złożyć za jej sprawę najwyższą ofiarę. Równocześnie ta niezwykle barwna postać budzi wiele skrajnych emocji i ocen, co zainspirowało Autora do napisania biografii.

Praca dr. Kordy omawia postać księdza-wojaka z możliwie szerokiej perspektywy. Prezentuje go jako kapłana, ale także działacza społecznego, żołnierza oraz polityka związanego z Narodową Demokracją. Ukazuje sylwetkę księdza zaangażowanego w ruch młodokaszubski, „powstańca” w Chełmży, żołnierza generała Józefa Hallera przyłączającego Pomorze do Polski. Książka prezentuje losy Wryczy - przywódcy powstańców i wojaków w okresie międzywojennym, polityka endecji prześladowanego przez sanację, bohatera „Gryfa Pomorskiego”, ściganego w okresie drugiej wojny światowej przez Niemców, a po wojnie - przez komunistów.

Prezentowana praca to owoc rozprawy doktorskiej Krzysztofa Kordy obronionej na Uniwersytecie Gdańskim. Praca została przygotowana pod kierunkiem prof. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego, uzupełniona o uwagi recenzentów (prof. dr. hab. Mieczysława Wojciechowskiego i prof. dr. hab. Mariana Mroczko), bogato ilustrowana (ponad 100 zdjęć, w większości z rodzinnego albumu Wryczów), napisana przystępnym językiem, stanowi doskonałą lekturę dla wszystkich, którym bliskie są dzieje kaszubsko-pomorskie i wybitnych postaci Pomorza.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Jastarnia
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.