Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
15 sierpnia 2016
Nie znaleziono zdjecia
Wśród ziół i kwiatów

  Członkowie helskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w przeddzień pięknego Święta Matki Boskiej Zielnej przygotowali wiązanki kwiatów, ziół, owoców i warzyw.

 

Te małe arcydzieła sztuki  bukieciarskiej nie tylko były barwne ale także bardzo nasycone aromatem i zapachem kwiatów i ziół.

  Wzięciem cieszyły sie również małe wianuszki, które po poświęceniu podczas uroczystej Mszy św. w tym dniu  "zawiesza się przy oknie, by chroniły od piorunów, ognia, chorób, zarazy, powodzi, klęski, wojny i innych przeciwności losu".

Pomysł rozprowadzania przygotowanych bukiecików przed Kościołem w Święto "Panno Zelno" spotkał się z ogromną aprobatą zarówno ze strony mieszkańców Helu jak i ze strony przebywających turystów.

Całe przedsięwzięcie  pochwalił także Proboszcz helskiej Parafii, Ojciec Tarsycjusz.

Usłyszeliśmy wiele miłych słów - za które dziękujemy.

Mamy więc dodatkową motywację, by tę piękną tradycję święcenia płodów ziemi w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny kultywować.

 

 

" Od Zielnej Maryi Panny

przychodzą mgły i chłód poranny."

Patriotyczne wydarzenie śpiewacze w Roku Feliksa Nowowiejskiego pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem wydarzenia jest popularyzacja "Hymnu do Bałtyku" skomponowanego w 1919 r. przez Feliksa Nowowiejskiego, specjalnie dla tworzenia wspólnoty i budowy dumy narodowej z Polski wolnej i morskiej.Idea - to integracja międzypokoleniowa zespołów śpiewaczych, szantowych i metalowych, mieszkańców Półwyspu Helskiego, turystów i internautów. Spotkajmy się w Helu 29 czerwca br. o godz. 19.00 - przed Muzeum Rybołówstwa i zaśpiewajmy „Hymn do Bałtyku” z: Chórem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Chórem św. Cecylii z Pucka, Męskim Chórem Szantowym Zawisza Czarny z Trójmiasta, Chórem Parafialnym Oremus z Helu oraz zespołami:Klang z Rzeszowa i Oberschlesien ze Śląska.

Dzięki transmisji internetowej w godz. 19.00 – 20.30 połączymy się także z Polonią na całym świecie, m.in. w Europie, Kanadzie, USA, Australii i Nowa Zelandii.

 

 

 

******

Szanowni Członkowie i Sympatycy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Helu, jeżeli macie czas i ochotę na dużą dawkę dobrej zabawy to zapraszamy Was do udziału w tegorocznym Zjeździe Kaszubów, który odbędzie się 4 lipca w Redzie.
Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się w Siedzibie Z K – P,
Checz Kaszubska ul. Wiejska 78

******

 

Wyzwanie podjeliśmy!

Pojechaliśmy, "Uwarzyliśmy", Zwyciężyliśmy!!!

na przyszły rok do nas wszystkich ZAPROSILIŚMY!

******

 

Podejmujemy wyzwanie! Przyjmujemy zaproszenie do Regionalnej Kulinarnej Bitwy!

Podobnie jak w zeszłym roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przygotowało dla wielbicieli sztuki kulinarnej prawdziwą gratkę – gotowanie na żywo kaszubskich specjałów. 12 maja w Jastrzębiej Górze odbędzie się II edycja Regionalnej Bitwy Kulinarnej!
W szranki o tytuł Mistrz Kulinarnego staną trzy drużyny, tym razem reprezentujące oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Helu, Dębogórza-Kosakowa i Nowej Karczmy. Ich zmagania obserwować będą m.in. zeszłorocznie zwyciężczynie z ... Zobacz więcej

Zdjęcie użytkownika Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Hel.

 

 

 

 

 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Hel
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.