Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
XXI Festyn w Gościcinie
Nie znaleziono zdjecia
fot. Janina Borchmann

XXI Festyn Kultury Kaszubskiej i Religijnej w Gościcinie

Organizatorami festynu byli Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Gościcinie przy współpracy z Gminą Wejherowo z radą sołecką w Gościcinie. W odpust parafialny Matki Bożej Nieustającej Pomocy po południu o godz. 16.00 w dniu 28 czerwca 2015 r. parafianie i zaproszeni goście uczestniczyli XXI Festynie Kultury Kaszubskiej i Religijnej w Gościcinie. Bogaty, jak co roku był program. Na scenie wystąpiły zespoły z południa i północy Polski. Na początku wystąpiła orkiestra parafialna, która także zagrała hymn kaszubski, a odśpiewali go członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gościcinie. Na wstępie głos zabrał Henryk Skwarło - Wójt Gminy Wejherowo, który powiedział, „iż z wielką radością przyjąłem zaproszenie na kolejny XXI Festyn Kultury Kaszubskiej i Religijnej. To wydarzenie jest okazją do przyjemnego i wartościowego spotkania Parafian oraz wielu mieszkańców gminy Wejherowo. Księdzu proboszczowi oraz „Zrzeszińcom” z Gościcina dziękuję i gratuluję zaangażowania i skuteczności w organizacje już tradycyjnego Festiwalu…, jak znaczącego wydarzenia w naszej Małej Ojczyźnie”. Podziękowania i upominki członkom ZKP wręczali Prezes ZKP ks. kanonik Stanisław Bach i Henryk Skwarło. Upominki otrzymali także sponsorzy i osoby, które przyczyniły się do współpracy w festynie. Wójt szczególne podziękowanie skierował także do prezesa oddziału - proboszcza parafii.

Atrakcją były występy zespołów góralskich „Jakubowych Muszelek”. Jest to zespół dziecięcy działający przy Stowarzyszeniu „Pełna Chata” w Więcławicach Starych oraz zespół „New Day” - to polski zespół wykonujący tak zwaną „muzykę dobrą”, zaliczaną do muzyki chrześcijańskiej, powstały w styczniu 2003 r., z inicjatywy perkusisty Rafała Boniśniaka. Zespół w swojej twórczości wykorzystuje motywy zaczerpnięte z tradycyjnej muzyki afrykańskiej. „New Day” wystąpił między innymi na Song of Songs w Toruniu w latach 2003-2004, Festiwalu Muzyki Dobrej w Warszawie w latach 2004-2005, oraz Festiwalu Stróżów Poranka w latach 2004-2006 w Chorzowie. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 r., wystąpili, jako główni reprezentanci Polski. W latach 2003-2006 wokalistką zespołu była Viola Brzezińska, zespół funkcjonował wówczas pod nazwą Viola i New Day. Największą popularność zespołowi przyniosła ostatnia płyta, „Piątka” z przebojem „Tacy sami jak my”.

Oba, niezwykle energetyczne i posiadające bogate instrumentarium zespoły uwiodły publiczność.

Nie zabrakło też muzyki kaszubskiej. Na scenie pojawiły się „Kaszëbsczi Psotë” z Reszek i Zespól Folkolrystyczny „Nadolanie”. Publiczność była zachwycona humoreskami ks. Romana Skwiercza.

Licznie zgromadzona publiczność mogła gratis skosztować chleba ze smalcem i skwarkami własnej roboty Ireny Lange – członkini ZKP oddziału w Gościcinie. Dodatkiem był też ogórek kiszony.

Długa i prawie do godz. 20.00 była kolejka po losy. Loteria fantowa, każdy los wygrywał upominki, w tym nagrody główne rowery damski i męski.

Bezalkoholowy festyn zgromadził tłumy a zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

 

Oprac. Janina Borchmann

 

 

XXI Festyn Kultury Kaszubskiej i Religijnej w Gościcinie

 

 

https://plus.google.com/u/0/photos/101560031985853687785/albums/6166144250505704241

Oddział Gościcino

 

Siedziba oddziału:

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. MBNP

84-241 Gościcino

ul. Słoneczna 17 A

 


© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gościcino
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.