Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

Sztandar - historia  - poświecenie

 

Podczas zebrania w dniu 2 października 2001 r. w domu parafialnym w Gościcinie członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego omówili projekt sztandaru. Ustalono: na jednej stronie sztandaru ma być wielobarwny wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy na niebieskim tle z napisem u góry „WIARA NÔDZEJÃ MIŁOTA”, a na dole „MATINKÒ NA STRAŻË STOJIMË KÒL CE”, a na drugiej gryf kaszubski na żółtym tle oraz nazwa i data założenia oddziału 19.03.1993 r.

Uroczyste poświęcenie sztandaru przez ks. Stanisława odbyło się w niedzielę 17 marca 2002 r. o godz. 16.00 w 9-tą rocznicę powstania gościcińskiego oddziału.

Gościcińska stanica jest 30. z kolei sztandarem ZKP.

Symboliczny dzień urodzin rozpoczęto Mszą św. w języku kaszubskim w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie. Mszę św. odprawił i okolicznościową homilię wygłosił ks. kanonik Stanisław Bach, proboszcz parafii i jednocześnie od nowej kadencji prezes gościcińskich zrzeszeńców.

Ks. Stanisław przypomniał spory dorobek oddziału, jednego z nielicznych w województwie pomorskim, który swoją siedzibę ma we wsi sołeckiej. Zrzeszeńcy z Gościcina organizują każdego roku spotkania i wydarzenia kulturalne, w tym znany już na całym Pomorzu Festyn Kultury Kaszubskiej i Religijnej, z udziałem uznanych artystów i zespołów pieśni i tańca.

Podczas Mszy św. oraz spotkania przy kawie i kuchu w domu parafialnym koncertował chór „Lutnia” z Luzina pod dyr. Tomasza Fopkego. Śpiewacy z Luzina zaprezentowali zarówno pieśni kościelne, jak i klasyczne kaszubskie utwory muzyczne; nie zabrakło też nowych aranżacji, w tym swojsko brzmiącej muzyki gospel. Uroczystość uświetniły także recytacje kaszubskie Jacka Langego.

Na urodziny gościcińskiego Zrzeszenia przygotowano zastawiony smakołykami stół i tort z dziewięcioma świeczkami, iskrzącymi zimnym ogniem. Poza zrzeszeńcami z Gościcina i paru sąsiednich oddziałów na uroczystości gościli Romuald Głuszko - wójt gminy Wejherowo, Mieczysław Gafka - radny i sołtys z Gościcina, i Norbert Damaszke - dyrektor Gminnego Zespołu Zarządzania Oświatą.

Opracowanie: Janina Borchmann

Oddział Gościcino

 

Siedziba oddziału:

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. MBNP

84-241 Gościcino

ul. Słoneczna 17 A

 


© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gościcino
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.