Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

17.07.2005 r. - Wycieczka do Nadola (Rejs statkiem) - Fotogaleria

09.07.2006 r. - Wycieczka do Białogóry (Grill) - Fotogaleria

08.07.2007 r. - Wycieczka do Kniewa (Strusia Farma) - Fotogaleria

12.08.2008 r. - Wycieczka do Bornholm - Fotogaleria

15.11.2009 r. - Kartuzy - Sianowo - Kościerzyna - Fotogaleria

10.08.2010 r. - Wycieczka do Władysławowa, Jastrzębiej Góry i Celbowa - Fot.

23.10.2010 r. - Wycieczka do Niepokalanowa - Fotogaleria

18.09.2011 - Wycieczka do Doliny Charloty - Fotogaleria

18.08.2012 r. - Wycieczka do Pasłęka, Zielonki Pasłęckiej i Gietrzwał - Fot.

31.08.2013 r. - Wycieczka do Muzeum Stutthof i Krynicy Morskiej - Fot.

23.08.2014 r. - Wycieczka do Malborka i Fromborka - Fot.

9.07.2016 r. - Wycieczka kanałem elbląskim i zwiedzanie zamku w Gniewie - Fot.

12.08.2017 - Wyprawa na dorsze Władysłwowo - Fot.

__________________________________________________________________________________________

Wycieczko-pielgrzymka do Pasłęka, Zielonki Pasłęckiej i Gietrzwał     

W 2012 r. nasz oddział udał się do Pasłęka (kościół); Zielonki Pasłęckiej; Sanktuarium Królowej Pokoju; Św. Lipka - sanktuarium; Stoczek Klasztorny; Gietrzwałd - sanktuarium, Cela Kardynała Stefana Wyszyńskiego; Sanktuarium Jezusa Miłosiernego.

                      Wycieczka do Warszawy

W 2011r. późną jesienią członkowie ZK-P udali się do Warszawy. Zwiedziliśmy Grób ks. Jerzego Popiełuszki - Centrum Opatrzności Bożej - Niepokalanów - Muzeum Św. Maksymiliana.

Wycieczka do Władysławowa, Jastrzebiej Góry i Celbowa

We wrześniu 2010 r. oddział był na wycieczce we Władysławowie. Zwiedziliśmy wystawę chińskiej Armii Terakotowej. W kościele odbyła się dla nas msza święta. Udaliśmy się wąwozem Lisi Jar, przeszliśmy wzdłuż klifu i plaży w Jastrzębiej Górze. Kolację zjedliśmy w restauracji „NORDOWI MÔL” w Celbowie.

Wycieczka do Doliny Charlotty

We wrześniu 2011 r. oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego udał się do Doliny Charlotty (koło Słupska): położononej pośród bukowego lasu oczarowała nas bajkową scenerią. Obiad zjedliśmy w sercu doliny. Na deser zjedliśmy wspaniałą szarlotkę z bitą śmietaną podaną na ciepło.

Wycieczka do Sztutowa i Krynicy Morskiej

     Jak co roku, tym razem 31 sierpnia 2013 r. członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gościcinie i ich rodziny udali się na wycieczkę, którą zorganizował dla nas Prezes ks. kanonik Stanisław Bach. W słoneczną sobotę pojechaliśmy autokarem do Sztutowa, gdzie znajduje się Muzeum Stutthof, które zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof. Dla niektórych były to pierwsze odwiedziny tego miejsca kaźni. Dzięki ogromnej wiedzy przewodnika poznaliśmy historię tego miejsca i tamtych zatrważających wydarzeń.

     Pobyt w Muzeum rozpoczęliśmy zwiedzając kolejno: część SS-mańską z kantyną obozową i bunkrami; Bramę Śmierci; blok kwarantanny, gdzie przewodnik opowiedział nam o genezie i etapach funkcjonowania obozu; blok kobiecy, gdzie zapoznano nas z warunkami życia więźniów; komorę gazową i krematorium oraz pomnik martyrologii ofiar obozu.

    W obozie koncentracyjnym Stutthof znaleźli się więźniowie różnej narodowości. Trudno o miejsce, w którym stykałoby się ze sobą tak wiele różnorodnych języków i kultur. Wśród nich byli także utalentowani artyści - malarze, aktorzy, reżyserzy, śpiewacy, poeci; ludzie, którzy, posiadali wystarczająco charyzmy i woli przetrwania, aby za pomocą sztuki stworzyć „panaceum” na obozową rzeczywistość. Najbardziej w pamięci utkwiły w nas rysunki, obrazy i grafiki wykonane nielegalnie przez więźniów obozu Stutthof, zobaczyliśmy, w jaki sposób więźniowie „wyzwalali się” od ograniczeń, jakie nakładał na nich obozowy świat. Czytając lagrową poezję, poznawaliśmy marzenia, uczucia i sny więźniów. Poznaliśmy też przejawy buntu w obozie - jego estetyczny i etyczny wymiar.

    Ciekawym uzupełnieniem oferty edukacyjnej Muzeum są wystawy czasowe. Część z nich, podejmując szeroko pojętą tematykę okupacji hitlerowskiej na Pomorzu Gdańskim, wpisuje się w proces kontekstualizacji dziejów obozu Stutthof - wskazuje w szerszym zarysie na rolę, jaką obóz odgrywał w nazistowskim planie eksterminacji narodu polskiego. Wątki biograficzne, autentyczne relacje byłych więźniów, uzmysławiają, że „wielka” historia jest wypadkową wielu „mniejszych” historii i zdarzeń, których strażniczką wydaje się być bardzo często jedynie rodzina lub społeczność lokalna. Wizyta w Muzeum, to wspólne odkrywanie „ludzkiego” wymiaru historii najnowszej.

    Edukacja w miejscach pamięci to przede wszystkim kształtowanie postaw i refleksji. To dyskusja nad tym, czym jest pamięć, jak myśleli i działali ludzie, których nazywamy świadkami historii, jaką rolę odgrywa na kartach historii zwykły człowiek oraz dyskusja nad procesami formującymi środowisko totalitarne oraz jego wpływem na postawę i działalność jednostki.

    Po chwili zadumy i refleksji udaliśmy się do Krynicy Morskiej - kurortu leżącego na Mierzei Wiślanej między otwartym Morzem Bałtyckim i Zalewem Wiślanym, od północy otacza ją Zatoka Gdańska. Jest to miejscowość turystyczna z portem rybacko-jachtowym i letnim kąpieliskiem morskim. Znajdują się tam piękne pensjonaty, pokoje gościnne, kwatery, apartamenty, ośrodki wczasowe i domy letniskowe. Kursujące tam statki pasażerskie oferują wycieczki do Fromborka, Elbląga i przejażdżki po Zalewie Wiślanym. Większość z nas płynęła statkiem, ale znaleźli się i odważni, którzy popłynęli motorówką.

    Kilkugodzinny pobyt w jednym z najbardziej urokliwych i niepowtarzalnych miejsc pozostał w naszej pamięci. Następnie udaliśmy się na suty obiad z deserem i kawą. Udaliśmy się na spacer brzegiem morza. Powrót do domu upłynął nam na skupieniu i modlitwie.

Oprac. Janina Borchmann - kronikarz ZKP

Źródło: http://stutthof.org/

Zdjęcia - Link

Oddział Gościcino

 

Siedziba oddziału:

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. MBNP

84-241 Gościcino

ul. Słoneczna 17 A

 


© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gościcino
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.