Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Spotkanie w kartuskim Muzeum

7 stycznia 2021 roku w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie w sprawie tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Kiedrowskiemu (1937‒2011) – kaszubskiemu redaktorowi, wydawcy i działaczowi. 18 kwietnia 2021 roku minie dziesiąta rocznica śmierci tej zasłużonej Postaci. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Jerzy Nacel – wiceprezes ZKP Gdańsk oraz przyjaciel Wojciecha Kiedrowskiego. Do jej realizacji przyłączyły się zrzeszeniowe oddziały z Gdańska, Gdyni, Kartuz oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach wraz z samorządem tego miasta. Taki dobór zaistniał nie bez przyczyny – to właśnie z tymi miastami: Gdynią, Gdańskiem i Kartuzami, Wojciech Kiedrowski związał najmocniej swe życie oraz działalność.

W spotkaniu uczestniczyli: Renata Kiedrowska – małżonka kaszubskiego wydawcy, prof. Tomasz Sobisz –  artysta-rzeźbiarz, wspomniany wcześniej Jerzy Nacel – wiceprezes ZKP Gdańsk oraz Andrzej Busler – prezes Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni. Omawiano ostateczną treść tablicy oraz dobór materiału. Uzgodniono, że zostanie wykonana z wapienia olandzkiego, który znajdziemy w wielu dawnych tablicach epitafijnych. Jej kolor będzie nawiązywał do elewacji muzealnego budynku. W środkowej części zostanie wkomponowany element rzeźbiarski w postaci gryfa kaszubskiego. Obecnie, trwają prace związane z ostatecznym projektem. Odsłonięcie tablicy zaplanowano 18 kwietnia br. – w 10. rocznicę śmierci Wojciecha Kiedrowskiego.

Od lewej: prof. Tomasz Sobisz, Jerzy Nacel, Renata Kiedrowska i Andrzej Busler.

 

Cały czas jest możliwość finansowego wsparcia tej cennej inicjatywy - szczegóły można znaleźć - tutaj.

Zachęcamy do wsparcia działalności naszego Oddziału. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Będziemy wdzięczni za przekazanie 1%

KRS 0000018943

 

ZKP Oddział Gdynia

KPZ Part Gdiniô

 

ul. Słowackiego 44/7

81-392 Gdynia

Numer konta:

82 1020 1853 0000 9902 0067 4812

Biuro:

wtorki 16.00-17.00

 

Partnerzy: