O gdyńskim Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego jest organizacją pozarządową, której głównym celem jest wszechstronny rozwój gospodarczy i kulturalny Kaszub i Pomorza. Podstawową formą działalności Zrzeszenia jest społeczna praca ogółu członków.
Gdyński Oddział Zrzeszenia istnieje od 1956 roku. Jego siedziba mieści się w Gdyni przy ul. Słowackiego 44/7. Przy Gdyńskim Oddziale ZKP działają 4 Koła dzielnicowe: Cisowa, Północ, Śródmieście, Wielki Kack oraz Klub Rodziny Trzebiatowskich. Zarząd Oddziału sprawuje patronat nad Ośrodkiem Kultury Kaszubsko-Pomorskiej, działającym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej (al. Marszałka Piłsudskiego 18), Chórem Męskim „Dzwon Kaszubski”, Zespołem Pieśni i Tańca „Gdynia” oraz "Fala". Od 1997 roku Oddział wydaje regularnie kwartalnik „Gdinskô Klëka”, który ukazuje się w nakładzie 500 egz. W 1993 roku Zarząd Oddziału ustanowił medal „Srebrna Tabakiera Abrahama”, przyznawany i wręczany rokrocznie osobom lub instytucjom za wybitne zasługi dla Kaszub i Pomorza. Wśród laureatów tego medalu należy wymienić: ks. prałata Hilarego Jastaka, Alojzego Nagla, prof. Józefa Borzyszkowskiego, prof. Gerarda Labudę i wielu innych.
Do najważniejszych osiągnięć Oddziału należy zaliczyć wzniesienie Pomnika Antoniego Abrahama, uzyskanie od miasta lokalu na siedzibę Oddziału, powołanie Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni oraz organizowanie jego działalności.
W ramach promocji języka kaszubskiego koła dzielnicowe przygotowują msze św. z kaszubską liturgią słowa, organizują nabożeństwa w języku kaszubskim, zachęcają szkoły do nauczania kaszubskiego, organizują spotkania ze znanymi postaciami z różnych części Kaszub.

Pomnik Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim.
Zarząd Oddziału zaprasza do współpracy wszystkich, którym zależy na wszechstronnym rozwoju Kaszub i Pomorza. Własną pracą, dobrym pomysłem lub doświadczeniem możemy przyczyniać się do kultywowania tradycji, rozwoju kultury oraz do budowania regionu silnego gospodarczo.