Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

Koło ZKP Gdynia Wielki Kack

Wielkokackie Koło Gdyńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego powstało w 1997 roku, jako pierwsze w Gdyni i jedno z pierwszych w Zrzeszeniu. Koło od początku swego istnienia aktywnie uczestniczy w życiu dzielnicy, jest współorganizatorem (wspólnie z Radą Dzielnicy Wielki Kack) lub uczestnikiem szeregu imprez - festynów, zabaw karnawałowych itp. Koło organizuje spotkania z osobami aktywnymi w życiu społeczności kaszubskiej i promuje literaturę poprzez spotkania autorskie. Od kilku lat wielkokackie Koło jest organizatorem "Ścinania kani", które przyciaga kilkuset mieszkańców Wielkiego Kacka i okolicznych dzielnic Gdyni. Za swoją działalność Koło otrzymało w 2000 roku nagrodę miesięcznika "Pomerania" – Skra Ormuzdowa. Członkowie Koła biorą aktywny udział w życiu religijnym parafii pw. Św. Wawrzyńca w Gdyni – Wielkim Kacku. Przygotowują nie tylko oprawę mszy świętych z liturgią słowa w jęz. kaszubskim, ale także organizują nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Nabożeństwa Różańcowe i Majowe przy kapliczce Źródło Marii w jęz. kaszubskim.

Od lat członkowie Koła ZKP Wielki Kack organizują Nabożeństwa Majowe przy kapliczce Źródło Marii w jęz. kaszubskim.

Co roku 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Wielkim Kacku odbywa się msza św. z kaszubską Liturgią Słowa.

Od 1999 roku w Niedzielę Palmową, podczas jednej z mszy św. członkowie Koła czytają "Pasję" w jęz. kaszubskim.

Członkowie Koła ZKP Wielki Kack byli inicjatorami ufundowania tablicy pamiątkowej w kościele pw. Św. Wawrzyńca.

Sporym sukcesem w 2011 roku było wydanie książki Wielki Kack. Dzieje kaszubskiej wsi pod redakcją Tomasza Rembalskiego, Dariusza Małszyckiego i Zofii Żywickiej. Obecnie Koło liczy 28 członków, spotkania odbywają się w drugi wtorek miesiąca o godz. 19:00 w kawiarence „Przystań” przy kościele pw. Św. Wawrzyńca. Wieloletnim Przewodniczącym Koła był Edward Barzowski (1997-2007), natomiast w latach 2007-2010 – Szymon Radzimiński. Od 2010 do 2016 roku przewodniczącym był Franciszek Gurski, obecnie tę funkcję pełni Izabela Denc.

Członkowie Koła ZKP Wielki Kack w 2005 rok.

Członkowie Koła ZKP Wielki Kack z proboszczem parafii pw. Św. Wawrzyńca - Ryszardem Kwiatkiem.

Zachęcamy do wsparcia działalności naszego Oddziału. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Będziemy wdzięczni za przekazanie 1%

KRS 0000018943

 

ZKP Oddział Gdynia

KPZ Part Gdiniô

 

ul. Słowackiego 44/7

81-392 Gdynia

Numer konta:

82 1020 1853 0000 9902 0067 4812

Biuro:

wtorki 16.00-17.00

 

Partnerzy: