Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dёbeltné tôfle
Nie znaleziono zdjecia

W piątek 14 lutego 2014 o godzinie. 11.00 przy tablicy wjazdowej do Dziemian od strony Bytowa odbyła się uroczystość jej symbolicznego odsłonięcia w obecności mieszkańców Gminy oraz licznie zebranych uczniów ze szkół w Dziemianach. Obecni byli również członkowie tutejszego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którzy wraz z sołtysami oraz wolontariuszami aktywnie przyczynili się do realizacji tego projektu.

W spotkaniu wzięli udział liczni goście, okazując w ten sposób wsparcie i radość z dołączenia przez Gminę Dziemiany do terenów Kaszub zaznaczających swą szczególną przynależność historyczną poprzez oznakowanie miejscowości nazwami we własnym języku regionalnym.

Byli wśród nich przedstawiciele samorządów sąsiednich gmin, delegacje oddziałów ZKP oraz Podsekretarz Stanu p. Bogdan Dombrowski, przedstawiciel Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, z którego środków została w całości sfinansowana wymiana tablic.

Prezes dziemiańskiego oddziału ZKP Joanna Turzyńska prowadząca uroczystość przypomniała zebranym przywilej i zobowiązanie płynące z prawie 1500 letniej obecności Kaszubów na tych terenach oraz zasługi naszych przodków prowadzące mimo tak długiego czasu oraz niesprzyjających biegów historii do zachowania kaszubskiej tożsamości.

Nawiąż ując do religijności Kaszubów wikary tutejszej parafii ks. Maciej Szczodrowski tradycyjnym zwyczajem dokonał poświęcenia tablicy i przypomniał przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do Kaszubów w Sopocie w 1999 r.: „Pozdrawiam lud kaszubski, odwiecznych gospodarzy tej pomorskiej ziemi. […] Pragnę, jeszcze raz zachęcić was, byście nadal strzegli swojej tożsamości, poprzez podtrzymywanie więzów rodzinnych, pogłębianie znajomości swojego języka i przekazywanie swojej bogatej tradycji młodemu pokoleniu. Trzymajcie z Bogiem zawsze!”

Dalsza część spotkania odbyła się już w sali dziemiańskiego Ośrodka Kultury. Zebrani wysłuchali przemówień Wójta Gminy Dziemiany, zaproszonych gości, obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą drogę Kaszubów do zagwarantowania ich praw i przywilejów torowaną w ostatnich latach w prawodawstwie polskim i unijnym, działania Zrzeszenia-Kaszubsko Pomorskiego jako ich reprezentanta oraz dwuletnią realizację samego projektu wymiany tablic w Dziemianach.

Obecny na spotkaniu Burmistrz Miasta Brusy p. Witold Ossowski przekazał na ręce dziemiańskiego Wójta p. Leszka Pobłockiego pamiątkową grafikę nawiązującą do sąsiedztwa obu gmin i wspólne przyświecających im celom jako gminom kaszubskim.

Czas umiliło przedstawienie humorystyczno-teatralne uczniów dziemiańskiego gimnazjum przygotowane,  pod kierownictwem ich nauczycielki j. kaszubskiego  p. Felicji Synak oraz kaszubskie śpiewy inicjowane i prowadzone przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich przy akompaniamencie znanego dźwięku akordeonu p. Jana Żywickiego.

Szczególnego wymiaru uroczystości nadała towarzysząca jej wystawa „Z kaszubsko-słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego” – mówiąca o początkach obecności Kaszubów na Pomorzu i  będąca swoistą lekcją historii wyjaśniającą potrzebę i znaczenie zaznaczania tej obecności dzisiaj.

Współorganizator wystawy prezes szczecińskiego oddziału ZKP p. Ryszard Stoltmann, krótką prelekcją wprowadził w ciekawe acz dla wielu nieznane tajniki archiwaliów zebranych i przedstawionych na planszach wystawy mówiące o kaszubskiej historii oraz starania Kaszubów o zachowanie swego kulturowego dziedzictwa.

Dzięki projektowi „Dёbeltné tôfle” w Dziemianach zainstalowano łącznie 137 tablic z podwójnym polsko-kaszubskim nazewnictwem. Zawierają się w nich zarówno tablice wjazdowe i drogowskazy do 44 miejscowości gminy Dziemiany jak również drogowskazy do miejscowości w gminach sąsiednich już posiadających kaszubskie nazwy.

Gmina ta była współinicjatorem i wzięła czynny udział w zaktywizowaniu gmin powiatu kościerskiego do wspólnego przygotowania dwujęzycznego oznakowania miejscowości na terenie powiatu poprzez organizowane spotkania,  wymianę informacji i  przygotowanie dokumentacji do kolejnych etapów projektu, które ułatwiły jego realizację.

Za tę wykraczającą ponad granice poszczególnych gmin współpracę prezes oddziału w Dziemianach szczególnie podczas spotkania podziękowała, zaznaczając ten dotykalny – a symbolicznie obchodzony co roku w marcu – aspekt Jedności Kaszubów.

 

 

Zrzeszenie

Kaszubsko-Pomorskie

ODDZIAŁ DZIEMIANY

ul. 8 Marca 3

83-425 Dziemiany

zkpdziemiany@gmail.com

http://www.dziemiany.pl/kat/mieszkaniec/zrzeszenie-kaszubsko-pomorskie/

 

 

Prezes oddziału:

Joanna Turzyńska

tel. 692-988-961

sominy17@gmail.com

 

Wiceprezesi:

Felicja Synak

Jan Żywicki

 

Sekretarz:

Weronika Wielewska

Skarbnik:

Małgorzata Turzyńska

 

Członkowie zarządu:

Gabriela Dąbrowska

Dariusz Turzyński

 

Komisja Rewizyjna:

Marian Kujawski

Izabela Dzieszko

Paweł Orlikowski

 

Delegaci na Zjazd:

Małgorzata Turzyńska

Joanna Turzyńska

Adam Szejba

 

Członek Rady Naczelnej ZK-P:

Joanna Turzyńska

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Dziemiany
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.