Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Co nowego w Chwaszczynie?
Nie znaleziono zdjecia
Prezes Tomasz Fopke omawia kwestię dwujęzycznych nazw miejscowości

 

Zarząd ZKP oddział Chwaszczyno oraz przedstawiciele KGW rozmawiali wspólnie

 

23 marca odbyło się wspólne zebranie przedstawicieli KGW z Chwaszczyna oraz zarządu ZKP oddział Chwaszczyno. Celem spotkanie mającego miejsce w remizie w Chwaszczynie było omówienie wspólnych spraw bieżących, przedstawienie wspólnych działań i planów. Do grona członków ZKP przyjęto 2 nowe osoby, oraz przegłosowane przyjęcie kolejnych 4 deklaracji od przyszłych nowych członków.

 

Wspólną sprawą omawianą przez przedstawicieli KGW i ZKP była kwestia spraw bieżących związanych z odbywającym się właśnie kurem komputerowym. Chętnych osób do kursu zgłosiło się więcej niż było dostępnych miejsc. Spośród grona 50 chętnych ostatecznie wybrano 30 osób z czego 4 osoby to mężczyźni. Wszyscy uczestnicy kursu mieszkają lub pracują na terenie gminy Żukowo. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w godzinach 16-21 i są prowadzone przez nauczycielki z ZSPiPG w Chwaszczynie, a prowadzone będą do końca maja.

Zarząd KGW i Zarząd ZKP łącznie odpowiadają za prowadzony kurs.

 

Prezes ZKP oddział w Chwaszczynie Tomasz Fopke przedstawił działania Zarządu ZKP oddziału w Chwaszczynie w wyniku których ZKP otrzymało 6 grantów na realizację 4 działań w zakresie kultury i 2 działań z zakresu turystyki. Wartość otrzymanych grantów od gminy Żukowo wynosi łącznie 22.664 zł. W skład ich wchodzą: nagranie słuchowiska pt. śpiące wojsko oraz stworzenie gry edukacyjnej dla dzieci o wartości 6.300 zł, stworzenie gry planszowej Szlakiem Woja Żuka III o wartości 5.000 zł, instruktarz muzyczny zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Stolem” 4.200 zł, organizacja „IV Festynu Kaszubskiego w Chwaszczynie” o wartości 3.500 zł, Wydanie zbioru wierszy i skeczy Kazimierza Jastrzębskiego o wartości 2.000 zł oraz spływ kajakowy rzeką Radunią o wartości 1.664 zł.

Złożony był również wniosek do powiatu kartuskiego o wydanie płyty chóru Strzelenka z Tuchomia, jednakże zarząd powiatu odmówił przyznania dofinansowanie. Jest jednakże szansa uzyskania dofinansowania na te działanie z innego źródła.

 

Zarząd ZKP dyskutował również nad kwestią wprowadzenia dwujęzycznych nazw miejscowości w języku kaszubskim w gminie Żukowo. Jak obliczył UG Żukowo koszt wymiany tablic na dwujęzyczne to około 120.000 zł – środki te zostaną przekazane przez administrację centralną i nie mogą być przeznaczone na żadne inne zadanie.

Do grona członków ZKP w Chwaszczynie przyjęto 2 nowe osoby, którym wręczono podczas posiedzenia zarządu legitymacje członkowskie. Obecnie ZKP w Chwaszczynie liczy zatem 106 osób, w skład oddziału ZKP w Chwaszczynie wchodzą także 2 kluby: w Tuchomiu i Gdańsku-Osowie.

Zarząd przegłosował również przyjęcie deklaracji członkowskich od kolejnych 4 osób. Po zatwierdzeniu ich w Zarządzie Głównym w Gdańsku staną się oni członkami ZKP oddział w Chwaszczynie. Wówczas oddział liczyć będzie 110 członków.

 

Wojciech Albecki

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Chwaszczyno
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.