Pracę połączyła z pasją. Dla wielu była wzorem i mentorem, często służąc dobrą radą, pomocą. Postanowiła uchronić wieloletnie doświadczenie przed zapomnieniem. Znana bytowska hafciarka, Inga Mach, wydała książkę, kompendium wiedzy o hafcie. Spotkanie autorskie promujące książkę „Wyszywanie. Wësziwk” Ingi Mach, mistrzyni haftu kaszubskiego odbyło się 13 sierpnia 2020r. w Pracowni Orange.
Przygotowywane przez bytowiankę opracowanie poświęcone jest nauce haftu. Znajduje się w nim wiele cennych wskazówek dla przyszłych adeptów tego wyjątkowego zajęcia. Nie zabrakło też motywów czysto bytowskich. Opis stroju kaszubskiego ilustrowany jest fotografiami Bytowskiego Zespołu Pieśni i Tańca. W tym samym rozdziale są pokazane eksponaty służące do wyrobu tkanin z bytowskiego muzeum, są także rozdziały o hafcie, w które wplecione są wątki bytowskie. Chociażby takie jak kwiat, którego nie ma w innych szkołach. Hafciarka znalazła go w Tuchomiu, więc nazywała go różą tuchomską.
„Wyszywanie. Wësziwk” stanowi kompendium wiedzy o ludowym wyszywaniu, z akcentem położonym na lokalny haft kaszubski. Książka rozpoczyna się od przybliżenia historii haftu, ale prezentuje głównie techniki wyszywania, co może być przydatne dla osób, które dopiero sięgają po igłę. Szczegółowe wyjaśnienia techniczne są swoistym kursem hafciarskim poprowadzonym przez utalentowaną i znaną hafciarkę. W publikacji znalazły się również informacje o makatkach, hafcie obrzędowym – liturgicznym, a także kilka słów na temat heraldyki. To pierwsza tego typu tak obszerna i przygotowana z taką dokładnością pozycja dotycząca haftu, w tym haftu kaszubskiego.
Inga Mach – bardzo znana i ceniona hafciarka z Kaszub, kontynuatorka tradycji wypracowanych przez poprzednie pokolenia, jest bytowską hafciarką, laureatką Medalu Stolema, znająca doskonale tajniki haftu, w tym także haftu kaszubskiego. Posiada bogaty twórczy dorobek, na który składają się m.in. obrazy wykonane haftem krzyżykowym, przedstawiające Bytów w różnych okresach jego istnienia. Jest twórczynią wielu sztandarów, autorką znakomitych dzieł, m.in. wizerunku bpa Konstantego Dominika. Obraz ten trafił do Rzymu, jako dar dla Ojca Świętego.