Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Florian Ceynowa w Sławoszynie
Nie znaleziono zdjecia
Dzień Kaszubski w Sławoszynie

W ramach tradycyjnie już obchodzonego Dnia Kaszubskiego, Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Krokowej wraz ze Szkołą Podstawową w Sławoszynie włączył się w upamiętnienie dwusetnej rocznicy urodzin Floriana Ceynowy.

Z racji, że Rada Gminy Krokowa ustanowiła rok 2017 Jego rokiem, w Domu Kultury z Sławoszynie 30 kwietnia odbyło się spotkanie słowno-muzyczne poświęcone temu najznamienitszemu obywatelowi Sławoszyna.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy wsi oraz okolic wysłuchali biografii Wielkiego Doktora w języku kaszubskim i polskim, fragmentu „Rozmowy Polaka z Kaszubą” oraz wielu anegdot i dykteryjek. Ciekawostką było przedstawienie zebranym kopii dokumentu poświadczającego chrzest Floriana Ceynowy z kościele w Żarnowcu 10 maja 1817 r.

Głównymi aktorami przedstawiającymi Bohatera uroczystości byli członkowie
ZK-P panie: Ewa Kur, Jadwiga Kirszling i Marianna Styn oraz panowie: Roman Kościelniak, Stanisław Kur i Łukasz Krefta.

W trakcie spotkania zostały też wręczone nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „Florian Ceynowa w oczach dziecka” zorganizowanego w szkołach Gminy Krokowa z inicjatywy Szkoły Podstawowej w Sławoszynie.

Imprezę muzycznie ubarwiła wiązanką melodii kaszubskich Orkiestra Strażacka ze Sławoszyna oraz zespoły regionalne: „Kaszubianki” z Władysławowa i „Kaszebska Rodzezna” z Linii.

Zakończeniem był słodki poczęstunek i chleb ze smalcem podczas, którego widzowie mogli wymienić się wrażeniami i spokojnie podziwiać prace plastyczne dzieci, oraz piękną dekorację sali i sceny.

 

Bożena Hartyn-Leszczyńska

Najbliższe spotkanie członków ZKP Krokowa odbędzie się:

....................

w naszej siedzibie

... do zobaczenia :-)

 

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Oddział w Krokowej

84-110 Krokowa

 ul. Wejherowska 3

Tel 607235333

 zkp_krokowa@wp.pl

 

 

https://www.facebook.com/zkp.krokowa.37

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Krokowa
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.