Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

Historia powstania oddziału ZKP w Brusach

W lutym 1956 powstało w Brusach koło pod nazwą „Zrzeszenie Kaszubskie”. Inicjatorami jego powstania byli działacze koła powiatowego w Chojnicach. Jednak po roku koło bruskie przestało istnieć. Kolejna próbą było utworzenie w 1979 roku „Kaszubskiego Towarzystwa Kulturalnego”. 12 kwietnia 1981 roku decyzją członków rozwiązano Towarzystwo i jednocześnie utworzono odział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W skład zarządu weszli: Bernard Andrzejczak, prezes; Alojzy Liedtke, viceprezes: Władysław Czarnowski, sekretarz. Skarbnikiem została Maria Stanke a członkami zarządu zostali: Anna Główczewska, Anna Kantrzonka, Józef Chełmowski, Rajmund Frymark i Kazimierz Weltrowski. Oddział w Brusach został powołany uchwałą Zarządu Głównego ZKP w Gdański 15 czerwca 1981 r.. Przez kolejne lata prezesami byli: Jolanta Łomińska, Władysław Czarnowski, Paweł Pałuczak (1994-1997), Marian Wróblewski, Antoni Ziółtkowski, Andrzej Kulesza i obecnie Stanisław Kobus.

Sztandaru oddział w Brusach dorobił się dopiero w 2003 roku. 19 października podczas uroczystej mszy został poświęcony.

Odział w Brusach może pochwalić się wieloma osiągnięciami. Do tych najbardziej chlubnych należą: zainicjowanie i postawienie pomnika Jana Karnowskiego (1986); wydawanie czasopisma „Zabory” (od 1991); współdziałanie przy tworzeniu Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach (otwarcie 1991); organizacja konkursów: Rodna Mowa, Czytanie Remusa, Mój Jan Karnowski z Czarnowa, zainicjowanie budowy Chaty Kaszubskiej w Brusach-Jagliach (otwarcie w 2005), współorganizacja IX Zjazdu Kaszubów w Brusach (2007), organizacja obchodów Roku Jana Karnowskiego (2010), pomysłodawca i współorganizator Dnia Jedności Kaszubów (2012), pomysłodawca wprowadzenia dwujęzycznych  tablic z nazwami miejscowości w gminie Brusy (odsłonięcie tablic 2011), wydanie płyty zespołu „Karno Zaraz Wracam”(2012), Wydanie książek: Sowizdrzał u Krëbanów, Opowieści Humorystyczne Krëbanów (2012) i Pomorskiej emigracji do Brazylii (2015).

Każdego roku ZKP stara się o pieniądze biorąc udział w konkursach grantowych. Członkowie mają pełno pomysłów na działania, że aż prezes musi ich marzenia studzić.

Oddział ZKP w Brusach

Siedziba: ul. Dworcowa 18, 89-632 Brusy

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Brusy
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.