Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Ostatnia wanoga śp. Huberta Hoppe
niedziela, 14 lutego 2021

Mszą św. w kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach pożegnano w sobotę śp. Huberta Hoppe, działacza kaszubskiego, społecznika, radnego Rady Miejskiej w Kartuzach, wieloletniego pracownika urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Nabożeństwo żałobne poprowadził ks. prepozyt Piotr Krupiński, proboszcz kartuskiej kolegiaty. Przypomniał zaangażowanie śp. Huberta w sprawy Małej Ojczyzny, ale i parafii, gdzie udzielał się jako zelator i członek rodziny Żywego Różańca. Dokonania na kaszubskiej niwie przedstawił Kazimierz Formela, obecny prezes kaszubskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który przejął po śp. Hubercie prowadzenie oddziału. Zmarły był inicjatorem utworzenia Rady Oddziałów Środkowych ZKP,  wprowadzenia języka kaszubskiego do liturgii, nauczania języka kaszubskiego w szkołach, spotkań nauczycieli uczących języka kaszubskiego, przybliżania piękna i dziedzictwa kultury kaszubskiej młodemu pokoleniu w formie konkursu wiedzy o Kaszubach, który pod ponad 20 lat angażuje dzieci, młodzież i nauczycieli w odkrywanie kaszubszczyzny wspólnie z "Dziennikiem Bałtyckim". Miał niezwykłe nabożeństwo do Matki Bożej Sianowskiej i a jego sprawą i staraniem powstała rzeźbiona droga krzyżowa na placu pielgrzymkowym. A do tego był popularyzatorem wędkarstwa. 

Żegnała go rodzina, dawni współpracownicy, zrzeszeńcy z pocztami sztandarowymi z oddziałów w Sianowie, Prokowie, Stężycy, Kartuzach oraz sztandar Zarządu Głównego ZKP.

więcej: http://www.radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/8510-ostatnia-wanoga-sp-huberta-hoppe-dzialacza-kaszubskiego-z-kartuz

źródło: Radio Głos

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2024 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.