Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
19 marca 2021 w Gdańsku
czwartek, 18 marca 2021
Nie znaleziono zdjecia
Gdańsk, 19 marca 2019 r. skwer przy pomniku Świętopełka II Wielkiego

W piątek 19 marca  2021 r. przypada rocznica pierwszego zapisu nazwy Kaszub, którą odnotowano 19 marca 1238 r. W Gdańsku w samo południe delegacja Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego złoży kwiaty pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego, który znajduje się na skwerze przy ul. Szerokiej. To najwybitniejszy i najbardziej zasłużony dla Gdańska i Pomorza władca pomorski z wschodniopomorskiej dynastii Sobiesławiców (XIII wiek).

Zobacz relację z wydarzenia

W tym roku wszystkie wydarzenia są ograniczane zgodnie z obostrzeniami wprowadzanymi w związku z COVID-19. Nie inaczej będzie w piątek 19 marca 2021 r. Nie organizujemy, tak jak w poprzednich latach, dużego wydarzenia z udziałem mieszkańców.

Spotkanie rozpocznie się tradycyjnie o godz. 1200, po odśpiewaniu hymnu kaszubskiego delegacja Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego złoży kwiaty pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego. Osoby wybierające się na zielony skwer przy pomniku Świętopełka II Wielkiego prosimy o bezwzględne stosowanie się do obowiązujących zasad, zachowanie odstępu i noszenie maseczki.

 

19 marca w 2018 r i w 2019 r. na skwerze pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego oraz na Długim Targu w Gdańsku. W samo południe śpiewaliśmy hymn kaszubski oraz pieśni kaszubsko-pomorskie a towarzyszyła nam Orkiestra Straży Granicznej.  Były kotyliony, flagi oraz inne elementy stroju w barwach czarno-żółtych.

 

Zrzeszenie Kaszubko-Pomorskie
Oddział w Gdańsku

------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX.  9 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I  zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. W ten sposób Kaszubi pojawili się oficjalnie na kartach historii. Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Od tego czasu dzień 19 marca obchodzony jest uroczyście i stanowi okazję do prezentacji dorobku i trwania przy bliskich Kaszubom wartościach.

------------------------------------------------------------------------------------------------

kaszubi.pl
zkpgdansk.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2024 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.