Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
79 lat temu odszedł do Pana
piątek, 5 marca 2021

7 marca 1942 w gdańskim szpitalu Najświętszej Marii Panny w obecności Sióstr Elżbietanek zmarł ks. bp Konstantyn Dominik, patron obecnego roku w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim.

Pogrzeb Sługi Bożego odbył się 11 marca 1942 roku. Wśród tłumu wiernych było około 80 duchownych. Przemowy nad grobem nie wygłoszono…

Serdeczny przyjaciel ks. bpa Dominika, ks. prof. Franciszek Sawicki, tak oto wspominał ceromonię pobrzebową: Pomimo wojny i okupacji pogrzeb ten był wielką manifestacją. Nie był to właściwie pochód żałobny, lecz raczej triumfalny. Nam wszystkim się zdawało, że nie prowadzimy zmarłego do grobu, lecz wprost do bram niebieskich, by oddać tę duszę świętą w ręce aniołów: In paradisum deducant te angeli! Teraz wrócił do nas (…) i z grobu przemawiać może będzie więcej jeszcze niż za życia. Odwiedzać go będą kapłani i wierni. Modlić się będą za niego, bo o to prosił. Ale modlić się także będą do niego, żeby się wstawiał za nimi do Boga. Bo jesteśmy pewni, że on jest i będzie wielkim naszym patronem, patronem Pelplina, patronem diecezji, patronem Polski, którą tak bardzo kochał. (…) Amen.